La Guira

San Diego de Los Banos to ładna osada nad wąwozem wyżłobionym przez wartką rzekę Los Palacios, która była kiedyś uzdrowiskiem. Dzisiaj także przyjeżdżają tutaj Kubańczycy, a zagraniczni goście zażywają masaży, leczą się błotem wulkanicznym i wodami mineralnymi. Warto skorzystać z basenu z białawą, radoczynną wodą, która świeci w półmroku domu zdrojowego. Uważa się, że kąpiel w niej odmładza i korzystnie wpływa na system nerwowy. Noclegi oferuje przepiękny hotel Mirador tuż obok.

Do Parku Nrodowego La Güira w pobliżu uzdrowiska prowadzi zwykła droga lub most wiszący nad rzeka. W czasach kolonialnych obszar ten był częścią posiadłości ziemskiej – do dziś zachował się dwór i ogrody. Las tropikalny wraz z jeziorkami jest rajem dla ptactwa i królestwem jeleni.

Cueva de Los Portales to jaskinia, która była kwaterą główną zachodniej armii dowodzonej przez Che Guevarę podczas inwazji w Zatoce Świń w 1962 roku.

Oryginalny obóz z drewnianymi domkami połączonymi wiszącymi kładkami został zaprojektowany przez rewolucjonistkę Celię Sánchez. Po latach popadania w ruinę dziś próbuje się go przywrócić do dawnej świetności.

Noclegi i wyżywienie oferuje hotel El Mirador (San Diego de Los Banos, Los Palacios, Pinar del Río; tel. 82/778338; www.islazul.cu; dwójka 37-41 CUC$). Niewielki, ale zaskakująco porządny i zadbany.