Hawana, La Habana, stolica Kuby, stolica prowincji Hawana, nad Zatoką Meksykańską. Miasto tworzy samodzielną prowincję Ciudad de la Habana. Liczy około 2,1 mln mieszkańców (1990). Jest największym miastem Antyli, głównym ośrodkiem gospodarczym i kulturalno-naukowym kraju. Znajdują się tutaj ośrodki przemysłu spożywczego (gł. tytoniowego), chemicznego (zwł. farmaceutycznego), włókienniczego (gł. bawełnianego), odzieżowego, skórzanego, obuwniczego, maszynowego, elektrotechnicznego, materiałów budowlanych, a także rafineria ropy naftowej. Hawana jest najważniejszym portem handlowym, główną bazą floty rybackiej kraju. Jest węzłem komunikacji drogowej, kolejowej i lotniczej (znajduje się tutaj międzynarodowy port lotniczy). Hawana jest także ośrodkiem turystycznym. W Hawanie mają swoją siedzibę uniwersytet (założony w 1728 r.), instytuty naukowe, akademia nauk (założona w 1861 r.). Znajdują się tu liczne biblioteki (narodowa i inne), muzea (m.in. narodowe). Najstarsza część miasta, położona nad zatoką Hawańską (odgałęzienie Zatoki Meksykańskiej), odznacza się zabudową w stylu kolonialnym i wąskimi ulicami, obejmuje liczne zabytkowe budowle. Stare miasto wraz z fortyfikacjami zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO. Na zachód, południe i wschód od starego miasta rozwinęły się dzielnice mieszkaniowe i przemysłowe. W zachodniej, nadmorskiej części Hawany leżą dzielnice willowe (m.in. Miramar). Zakłady przemysłowe koncentrują się przede wszystkim w południowo-zachodniej (Marianao) i wschodniej (Regla, Guanabacoa) części miasta. Na południu znajdują się rozległe tereny rekreacyjne, m.in. ogród botaniczny i zoologiczny. We wschodniej części znajduje się miasteczko olimpijskie.
Historia Hawany
Hawana została założona około 1515 roku przez hiszpańskiego konkwistadora Diego Velaqueza de Cuellara na południowym wybrzeżu wyspy. W roku 1519 została przeniesiona na obecne miejsce (stąd według niektórych źródeł została założona w 1519 roku). Początkowo była tylko portem handlowym, ale w roku 1607 została stolicą kolonii hiszpańskiej – Kuby. W 1728 roku powstał w Hawanie uniwersytet. Mimo wielu napadów angielskich, francuskich i holenderskich piratów miasto dynamicznie się rozwijało i szybko stało się głównym hiszpańskim portem w Nowym Świecie. Poza okresem okupacji angielskiej w roku 1762, podczas wojny siedmioletniej, do roku 1898 należała do Hiszpanii. Zatonięcie 15 lutego 1898 w hawańskim porcie pancernika USS Maine (prawdopodobnie w wyniku wybuchu kotła) stało się pretekstem do wybuchu wojny amerykańsko-hiszpańskiej, w wyniku której Hawana wraz z całą wyspą znalazła się pod okupacją amerykańską. W roku 1902 Hawana została stolicą Republiki Kuby. W pierwszej połowie XX wieku stała się ważnym ośrodkiem turystycznym. W dniu 8 stycznia 1959 została zajęta przez rewolucyjne oddziały Fidela Castro. Prowadzona przez Castro polityka gospodarcza doprowadziła do zmierzchu świetności miasta, ale począwszy od lat osiemdziesiątych XX wieku prowadzone są zabiegi renowacyjne w obrębie starego miasta.
Hawana była ulubionym miejscem Ernesta Hemingwaya, który spędził tu 20 lat swojego życia.
Przewodnik po Hawanie
Rozrywka w Hawanie
Teatr Kubańczycy mają długie tradycje teatralne. Sztuki teatralne wystawiane są głównie w Teatro Nacional de Cuba (Paseo i Calle 39, Vedado; tel. 7/8796011), który specjalizuje…
Hawana w filmie
„Nasz człowiek w Hawanie” „Nasz człowiek w Hawanie” („Our Man in Havana”), dramat obyczajowy, Wielka Brytania 1959, 103 min., reżyseria: Carol Reed, obsada: Alec Guinness,…
Graham Greene
Henry Graham Greene (ur. 2 października 1904 w Berkhamsted, zm. 3 kwietnia 1991 w Vevey), angielski powieściopisarz i dramaturg. Autor powieści psychologicznych, często z sensacyjną…
Zakupy w Hawanie
Pamiątki W przyjmujących twardą walutę sklepach w hotelach i kompleksach all-inclusive można kupić lalki, rzeźby w drewnie, biżuterię, znaczki i monety, czasami również książki. W…
Restauracje w Hawanie
Al Medina (Calle Oficios 12, róg Calle Obispo i Calle Obrapía, La Habana Vieja); tel. 7/8671041, codz. 12:00-24:00. Jedna z najlepszych restauracji bliskowschodnich w Hawanie…
Noclegi w Hawanie
W Hawanie nie brakuje ani hoteli, ani casas particulares. Rynek kontrolują duże państwowe sieci. Habaguanex ma monopol w La Habana Vieja, a pozostałe hotele średniej…