Hawana

Hawana, La Habana, stolica Kuby, stolica prowincji Hawana, nad Zatoką Meksykańską. Miasto tworzy samodzielną prowincję Ciudad de la Habana. Liczy około 2,1 mln mieszkańców (1990). Jest największym miastem Antyli, głównym ośrodkiem gospodarczym i kulturalno-naukowym kraju. Znajdują się tutaj ośrodki przemysłu spożywczego (gł. tytoniowego), chemicznego (zwł. farmaceutycznego), włókienniczego (gł. bawełnianego), odzieżowego, skórzanego, obuwniczego, maszynowego, elektrotechnicznego, materiałów budowlanych, a także rafineria ropy naftowej. Hawana jest najważniejszym portem handlowym, główną bazą floty rybackiej kraju. Jest węzłem komunikacji drogowej, kolejowej i lotniczej (znajduje się tutaj międzynarodowy port lotniczy). Hawana jest także ośrodkiem turystycznym. W Hawanie mają swoją siedzibę uniwersytet (założony w 1728 r.), instytuty naukowe, akademia nauk (założona w 1861 r.). Znajdują się tu liczne biblioteki (narodowa i inne), muzea (m.in. narodowe). Najstarsza część miasta, położona nad zatoką Hawańską (odgałęzienie Zatoki Meksykańskiej), odznacza się zabudową w stylu kolonialnym i wąskimi ulicami, obejmuje liczne zabytkowe budowle. Stare miasto wraz z fortyfikacjami zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO. Na zachód, południe i wschód od starego miasta rozwinęły się dzielnice mieszkaniowe i przemysłowe. W zachodniej, nadmorskiej części Hawany leżą dzielnice willowe (m.in. Miramar). Zakłady przemysłowe koncentrują się przede wszystkim w południowo-zachodniej (Marianao) i wschodniej (Regla, Guanabacoa) części miasta. Na południu znajdują się rozległe tereny rekreacyjne, m.in. ogród botaniczny i zoologiczny. We wschodniej części znajduje się miasteczko olimpijskie.

Historia Hawany

Hawana została założona około 1515 roku przez hiszpańskiego konkwistadora Diego Velaqueza de Cuellara na południowym wybrzeżu wyspy. W roku 1519 została przeniesiona na obecne miejsce (stąd według niektórych źródeł została założona w 1519 roku). Początkowo była tylko portem handlowym, ale w roku 1607 została stolicą kolonii hiszpańskiej – Kuby. W 1728 roku powstał w Hawanie uniwersytet. Mimo wielu napadów angielskich, francuskich i holenderskich piratów miasto dynamicznie się rozwijało i szybko stało się głównym hiszpańskim portem w Nowym Świecie. Poza okresem okupacji angielskiej w roku 1762, podczas wojny siedmioletniej, do roku 1898 należała do Hiszpanii. Zatonięcie 15 lutego 1898 w hawańskim porcie pancernika USS Maine (prawdopodobnie w wyniku wybuchu kotła) stało się pretekstem do wybuchu wojny amerykańsko-hiszpańskiej, w wyniku której Hawana wraz z całą wyspą znalazła się pod okupacją amerykańską. W roku 1902 Hawana została stolicą Republiki Kuby. W pierwszej połowie XX wieku stała się ważnym ośrodkiem turystycznym. W dniu 8 stycznia 1959 została zajęta przez rewolucyjne oddziały Fidela Castro. Prowadzona przez Castro polityka gospodarcza doprowadziła do zmierzchu świetności miasta, ale począwszy od lat osiemdziesiątych XX wieku prowadzone są zabiegi renowacyjne w obrębie starego miasta.

Hawana była ulubionym miejscem Ernesta Hemingwaya, który spędził tu 20 lat swojego życia.

Przewodnik po Hawanie

Taniec w Hawanie
0
admin-

Rozrywka w Hawanie

Teatr Kubańczycy mają długie tradycje teatralne. Sztuki teatralne wystawiane są głównie w Teatro Nacional de Cuba (Paseo i Calle 39, Vedado; tel. 7/8796011), który specjalizuje…

Hawana w filmie

„Nasz człowiek w Hawanie” „Nasz człowiek w Hawanie” („Our Man in Havana”), dramat obyczajowy, Wielka Brytania 1959, 103 min., reżyseria: Carol Reed, obsada: Alec Guinness,…

admin-

Graham Greene

Henry Graham Greene (ur. 2 października 1904 w Berkhamsted, zm. 3 kwietnia 1991 w Vevey), angielski powieściopisarz i dramaturg. Autor powieści psychologicznych, często z sensacyjną…

admin-

Zakupy w Hawanie

Pamiątki W przyjmujących twardą walutę sklepach w hotelach i kompleksach all-inclusive można kupić lalki, rzeźby w drewnie, biżuterię, znaczki i monety, czasami również książki. W…

admin-

Restauracje w Hawanie

Al Medina (Calle Oficios 12, róg Calle Obispo i Calle Obrapía, La Habana Vieja); tel. 7/8671041, codz. 12:00-24:00. Jedna z najlepszych restauracji bliskowschodnich w Hawanie…

admin-

Noclegi w Hawanie

W Hawanie nie brakuje ani hoteli, ani casas particulares. Rynek kontrolują duże państwowe sieci. Habaguanex ma monopol w La Habana Vieja, a pozostałe hotele średniej…

admin-