Gibara

Gibara jest niewielkim miasteczkiem portowym na wybrzeżu atlantyckim (33 km na północ od Holguín) nazywanym niekiedy La Villa Blanca (Biała Wieś) z uwagi na bielone domy, które tu niegdyś stały.

W głębi lądu wznosi się wzgórze z płaskim szczytem Silla de Gibara. Miejscowi twierdzą, że właśnie to wzniesienie opisywał Krzysztof Kolumb po dotarciu na Kubę.

Na szczycie Los Caneyes zachowały się ruiny dawnej fortecy chroniącej kupców handlujących z Europą i USA nagrodą za trzydziestominutowy spacer na wzgórze jest wspaniały widok na miasto i zatokę). Handel osłabł wraz z nadejściem kolei, co doprowadziło do exodusu ludności Gibary.

Na głównym placu uwagę turystów przyciąga żółty kościół z kopułami krytymi czerwoną dachówką oraz rosnące obok afrykańskie dęby. W wystawnej rezydencji, należącej niegdyś do wpływowego kupca, w imponującym neoklasycystycznym budynku z 1872 roku działa Museo del Arte Colonial Cubano.

Inną atrakcją jest Museo de Historia Natural z wystawą motyli dziennych i nocnych oraz z niewielką kolekcją osobliwości natury.