Kurort Las Terrazas

Góry między Hawaną a Pinar del Río są ważnym rejonem, w którym powoli rozwija się ekoturystyka. Tuż przed granicą prowincji warto odwiedzić kurort Las Terrazas, gdzie w 1967 roku rząd zbudował kolonię dla artystów. Dziś osada wygląda jak podupadły kompleks hotelowy z zarośniętymi tarasami i widokiem na jezioro. Akwen jest nocą oświetlony; można również wstąpić do kawiarni na molo i muzeum ze zbiorami sztuki prekolumbijskiej.

W Eco-Center można wynająć przewodnika specjalizującego się leśnej florze i ptakach. Szlak rzeki San Juan kończy się w Banos de San Juan, gdzie można się wykąpać u stóp wodospadu. Zagraniczni turyści zatrzymują się w hotelu La Moka, nowoczesnym obiekcie zbudowanym w tradycyjnym kubańskim stylu, z patio i roślinnością wkomponowaną w bryłę; można tu za dolara wypożyczyć na godzinę rower i pojeździć po okolicy.

Dalej, już za granicą prowincji, 7 km od autostrady, pośród tropikalnego lasu leży miejscowość Soroa (duży obszar Sierry to wpisany na listę UNESCO rezerwat biosfery), słynąca z ogrodów orchidei. Na ogrodzonym terenie rośnie ponad 700 odmian tych kwiatów, w tym ponad 200 rodzimych gatunków (sb.-czw. 10:00-17:00, wstęp płatny przy zwiedzaniu z przewodnikiem).

Tablice kierują turystów do miradoru, czyli punktu widokowego (dwudziestominutowy spacer) i wodospadu. Po trudach podróży najlepiej odpocząć w nowoczesnym kompleksie Castillo en las Nubes (dosł. pałac w chmurach), gdzie można posiedzieć na tarasie, podziwiając widoki. Obecnie Soroa jest nastawione na turystów, ale wciąż są tu miejsca oferujące miły relaks nad rzeką, np. bar Eden. Przenocować można w Villa Soroa, domkach pośród bujnej roślinności.

Noclegi

Moka (Autopista Nacional, 51. km, Las Terrazas; tel. 82/778600 w hotelu lub 7/2043739 w Hawanie, fax 7/2045305, www.lasterrazas.cu; dwójka 100-135 CUC$, domek 145-160 CUC$, w cenie śniadanie). Jeden z najładniejszych ekohoteli na Kubie. Pokoje przestronne, z podłogami wyłożonymi kolorowymi płytkami ceramicznymi i z niewielkim balkonem, marmurowe łazienki z wanna i prysznicem oraz bidetem.

Hotel & Villas Soroa (Carretera de Soroa, 8. km, Pinar del Río; tel. 8/53534, fax 8/53861, www.hotelescubanacan.com; dwójka 58 CUC$, w cenie śniadanie). Czyste, niewielkie i skromnie urządzone pokoje. Dobra baza wypadowa do wycieczek po mieście.

Restauracje

La Fonda de Mercedes (Edificio 9, Apto. 2, Las Terrazas; tel. 8/778647, codz. 9:00-21:00. W menu tylko trzy czy cztery pozycje. Wina czerwone i białe Soroa są bardzo smaczne i niezbyt drogie.