Prośba Benedykta o ustanowienie Wielkiego Piątku

Podczas spotkania z przywódcą Kuby Raulem Castro papież Benedykt XVI poprosił go o ustanowienie Wielkiego Piątku dniem świątecznym, tak jak 14 lat temu Bożego Narodzenia, o co zabiegał Jan Paweł II – poinformował rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.

Podczas briefingu w Hawanie watykański rzecznik powiedział, że taka decyzja mogłaby stanowić „znak kroku naprzód, ewolucji w uznaniu roli Kościoła w społeczeństwie”.

Ksiądz Lombardi wyjaśnił, że tematem ponad czterdziestominutowej rozmowy Benedykta XVI z kubańskim przywódcą były też oczekiwania Kościoła i jego pragnienia dalszego rozwoju obecności w tym kraju.

» Jeśli papież mówi, że Kościół zamierza pracować dla dobra społeczeństwa, to znaczy, że chce mieć większą wolność działania, na przykład na polu edukacji, służby zdrowia, pomocy społecznej – oświadczył dyrektor bura prasowego Stolicy Apostolskiej.

Ksiądz Federico Lombardi powtórzył, że Watykan jest przeciwny amerykańskiemu embargu wobec Kuby, gdyż – jak argumentował – „nie osiągnęło ono pożytecznych rezultatów , ale na pewno przyczyniło się do powiększenia trudnej sytuacji ludności”.

Ponadto rzecznik poinformował, że podczas rozmowy, jaką watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone przeprowadził z delegacją kubańskiego rządu mowa była też o prośbach kierowanych do Stolicy Apostolskiej o „interwencję humanitarną na rzecz osób, przeżywających trudności i mających inne problemy”. Dał w ten sposób do zrozumienia, że chodzi o więźniów na Kubie. Ks. Lombardi nie udzielił dalszych informacji na ten temat.

PAP (2012-03-28)