Zdrowie

Ubezpieczenie

Ubezpieczenie od kosztów leczenia jest wskazane. W popularnych kurortach i większych miastach działają kliniki dla turystów. Poza miejscowościami wypoczynkowymi zdobycie lekarstw czy znalezienie działającej aparatury rentgenowskiej może stanowić spory problem.

Szpitale i przychodnie

Na wyspie działa wiele szpitali i przychodni. W razie nagłego wypadku nie ma problemu ze znalezieniem kompetentnej opieki lekarskiej. System jest bezpłatny dla Kubańczyków, ale od cudzoziemców pobiera się opłaty – stanowią one spore źródło dochodów kraju, ale jak na zachodnie ceny są stosunkowo niewysokie.

Usługi dentystyczne

Powinno je uwzględniać ubezpieczenie od kosztów leczenia. Warto sprawdzić, czy tak faktycznie jest, bo za wszystkie usługi dentystyczne na Kubie trzeba płacić. Ich standard pozostawia wiele do życzenia, dlatego przed wyjazdem warto skontrolować stan zębów.

Lekarstwa

Apteki są wszechobecne, ale zazwyczaj źle zaopatrzone. Turyści, którzy muszą stale przyjmować dany środek, powinni przywieźć odpowiedni zapas z domu. W największych miejscowościach zdziałają apteki specjalne, często całodobowe, ale nawet w stolicach prowincji asortyment pozostawia wiele do życzenia.

Bezpieczna woda

Woda z kranu nie nadaje się do picia, dlatego należy korzystać z wody butelkowanej, dostępnej w hotelach, na stacjach benzynowych i w sklepach. W kompleksach wypoczynkowych lodu na ogół nie trzeba się obawiać, ale w tanich lokalach lepiej z niego zrezygnować.

Pogoda

Kuba jest krajem tropikalnym, lepiej więc unikać zbyt długiego przebywania na słońcu, zwłaszcza na początku pobytu. Między godziną 10:00 a 14:00 zawsze należy pozostawać w cieniu, a wychodząc na nasłoneczniony teren, grubo się posmarować kremem przeciwsłonecznym o wysokim filtrze. Szczególnej ochrony przed słońcem wymagają dzieci.

Owady

Na Kubie nie ma jadowitych węży, ale występuje sporo owadów. Trzeba się wystrzegać pszczół, os, komarów i pcheł piaskowych. Tych ostatnich nie brakuje na większości plaż, zwłaszcza o wschodzie i zachodzie słońca (jeśli nie odgoni ich bryza). Jak na razie na Kubie nie spotyka się kleszczy ani innych owadów roznoszących boreliozę. Koniecznie jednak trzeba zabrać ze sobą środek odstraszający, a na co dzień chodzić w lekkiej odzieży z długimi rękawami.