Museo de la Revolución

Muzeum rewolucji mieści się w dawnym pałacu kubańskiego dyktatora Fulgencio Batisty obalonego przez Fidela Castro w 1959 roku. Budynek został wzniesiony w latach 1913-1920 w monumentalnym stylu neoklasycystycznym, a aranżacją wnętrz zajął się nowojorski sklep Tiffany’s.

Jeden z działów poświęcony jest rewolucyjnej działalności kubańskich nacjonalistów podczas wojny narodowowyzwoleńczej, a w imponującym holu zwiedzających wita kamienny Jose Martí i wielka flaga Kuby. Ekspozycja zajmuje trzy kondygnacje połączone majestatycznymi marmurowymi schodami, które wiodą w górę ku okazałej kopule wyłożonej pięknymi płytkami ceramicznymi. Bezpośrednio pod nią widać przesycone heroizmem malowidła ścienne, na których kubańscy bojownicy toczą batalię o niepodległość z hiszpańskimi kolonizatorami.

Na uwagę zasługuje Salón de los Espejos (Pokój Luster), wspaniała sala recepcyjna na pierwszym piętrze z trzema balkonami, z których Batista i jego poprzednicy przemawiali do zgromadzonych przed budynkiem tłumów.

Innym cennym zabytkiem, nie związanym bezpośrednio z rewolucją, jest Baluarte del Ángel, wieża strażnicza ze starych murów miejskich, dziś służąca jako tło zaparkowanego obok sowieckiego czołgu SAU-100, z którego Fidel Castro korzystał podczas skutecznej kontrofensywy w Zatoce Świń w 1961 roku.

Jednak większość eksponatów ma związek z rewolucją kubańską, a zwłaszcza z jej największymi bohaterami, takimi jak Camilo Cienfuegos, Ernesto Che Guevara i Fidel Castro. Wystawa stanowi chronologiczny zapis wydarzeń poprzedzających obalenie reżimu Batisty od pierwszego ataku na koszary Moncada w 1953 roku, przedstawia także historię starć z Amerykanami i największe osiągnięcia rewolucji.

Na zewnątrz uwagę przyciągają ciężarówki, czołgi oraz samoloty (w tym fragment zestrzelonego szpiegowskiego U2). Pośrodku umieszczono pod kloszem duża łódź motorową „Granma”, którą Fidel Castro i Che Guevara wraz z osiemdziesięcioma innymi rewolucjonistami przypłynęli na wyspę w 1956 roku.

Na zobaczenie wszystkich eksponatów potrzeba minimum godzinę.

(Calle Refugio 1, między Calle Monserrate a Zulueta, tel. 7/862 4091; codz. 10:00-17:00; 4 CUC$, dzieci do lat 12 bezpłatnie, zwiedzanie z przewodnikiem dodatkowo 2 CUC$).