Miasto Remedios

Kolonialne miasteczko leżące 48 kilometrów na wschód od Santa Clara jest najstarszą osadą prowincji założoną w 1578 roku. Jedną z największych atrakcji turystycznych prowincjonalnego Remedios jest brak turystów. Przeszkodą w rozwoju Remedios były ciągłe najazdy francuskich, angielskich i portugalskich piratów, a także „piekielne zastępy diabłów”, jak twierdzili duchowni, w skutek czego duża cześć mieszkańców uciekła z Remedios i założyła osadę Santa Clara. Na mieszkańców, którzy zdecydowali się pozostać, spadło na początku XIX wieku kolejne nieszczęście – gigantyczny pożar, który spustoszył znaczną część osady. Odbudowano ją wokół Plaza Martí, rozległego rynku, stanowiącego dzisiaj centralny punkt miasta.

Przy Plaza Martí stoi Iglesia de San Juan Bautista, kościół z pięknym barokowym ołtarzem i rzeźbą ciężarnej Madonny. Kościół został poważnie uszkodzony przez trzęsienie ziemi w 1939 roku, jednak pewien nawrócony milioner sfinansował jego dziesięcioletnią odbudowę.

Przy placu wznosi się także kościół Virgen del Buen Viaje, obecnie zamknięty w oczekiwaniu na renowację.

Przy północnej ścianie placu mieści się także wspaniałe Museo de la Música (wt.-nd., przed południem; wstęp płatny). W budynku tym mieszkał niegdyś Aleksander García Caturla (1906-1940), prawnik, który całe swoje życie poświęcił muzyce i został jednym z najsłynniejszych kubańskich kompozytorów awangardowych.

Pod koniec grudnia każdego roku senne miasteczko staje się miejscem jednej z największych na Kubie zabaw ulicznych Las Parrandas. Trwa ona przez cały okres poprzedzający święta, punkt kulminacyjny osiąga w Wigilię.

Zwyczaj ten sięga roku 1820, w którym księża wysłali na ulice ministrantów, aby bębnieniem w garnki przypominali parafianom o nocnych mszach. Następnie zwyczaj przerodził się w rodzaj potyczki między dzielnicami miasta. Obecnie parady uliczne ciągną się całymi tygodniami. Głównym miejsce zabaw jest Plaza Martí, na który trzeba się koniecznie wybrać 24 grudnia.

Parada ta doczekała się także swojego muzeum – Museo de la Parrandas (Calle Máximo Gómez 71) – w którym można obejrzeć kostiumy, zdjęcia i karnawałowe platformy.

NOCLEGI

Hotel Mascotte (róg Parque Martí i Calle Máximo Gómez; tel. 42/395467, fax 42/395327; dwójka 43 CUC$). Pięknie odrestaurowany hotel z czasów kolonialnych słynący ze znakomitej obsługi i dobrej restauracji góruje nad zabytkowym Parque Martí. Swój specyficzny klimat zawdzięcza wysokim pochyłym sufitom, odnowionym dziewiętnastowiecznym łazienkom i przesłoniętym okiennicami widokom na park lub wewnętrzny dziedziniec. Według zgodnej oceny specjalistów i turystów jest to jedna z najlepszych opcji noclegowych na Kubie, prawdziwa turystyczna perełka.

Casa Angel Matamoros Santos (Calle Hermanos García 116A; tel. 42/3950046).

Casa Rivero Méndez  (przy Calle Brigadier González 29, między Independencia a José Antonio Peña; tel. 42/395331).

Hostal el Patio (przy Calle José Antonio Peña 72, między Antonio Romero a Hermanos García; tel. 42/395220).

RESTAURACJE

Restaurant Las Arcadas (róg Parque Martí i Calle Máximo Gómez; tel. 42/395467, codz. 19:00-22:00). Restauracja w hotelu Mascotte; serwuje najlepsze jedzenie w mieście.

Warto także odwiedzić Café El Louvre (tel. 42/395639) na głównym placu miasta.