Vinales

Z Pinar przez 27 km wije się wąska i widokowa droga do Vinales. Miejscowe władze, chcąc uczynić z tego miasteczka centrum turystyczne, włożyły wiele wysiłku, aby obcokrajowcy chcieli się tu zatrzymywać. Długie rzędy domów z werandami zostały pomalowane na różne kolory, przepięknie wygląda także zacieniony rynek z charakterystycznym kościółkiem w stylu kolonialnym. Miejscowi szybko zauważyli korzyści płynące z turystyki – wydaje się, że jest tu więcej paladares (rodzinne restauracje) i pokojów gościnnych niż w jakimkolwiek innym kubańskim miasteczku oprócz Trinidadu. Nawet burmistrz wynajmuje kwatery i oferuje obiady na swojej farmie tytoniowej.

Vinales otaczają wzgórza wapienne o zadziwiających kształtach. Wzniesienia, lokalnie nazywane magotes, przybierają nieregularne formy o bardzo stromych zboczach, które mogą osiągać nawet 100 m wysokości. Powstały wskutek erozji zachodzącej przez miliony lat i należą do łańcucha górskiego Sierra de los Organom.

Zdaniem wielu osób to najpiękniejsze na Kubie miejsce stworzone przez naturę. Widok na dolinę Vinales z otaczających ją wzgórz – szczególnie o wschodzie lub o zachodzie słońca – rzeczywiście zapiera dech w piersiach. Idealne okolice na rowerowe wycieczki pozwalają również obserwować ptaki, świetnie nadają się na piesze wędrówki, a zwłaszcza na wspinaczkę i eksplorację jaskiń.

Okolice Vinales słyną z mnóstwa jaskiń. Należą one do głównych atrakcji turystycznych. Mekką stała się La Vueva del Indio (Jaskinia Indianina; ok. 5 km na północ od Vinales, na 33. km Carretera de Puerto Esperanta; Tl. 8/793202; 5 CUC$), która przynosi największe zyski. Nazwę wzięła od znalezionych w tym miejscu szczątków tubylca.

Turyści zainteresowani poważniejszą eksploracją jaskiń powinni się wybrać do Las Cuevas de Santo Tomás, największego odkrytego dotąd systemu jaskiń na wyspie. Liczy on 45 km tuneli, komnat i korytarzy. Niektóre pieczary są całkiem spore, a zdobiące je stalagmity i stalaktyty robią wrażenie. Las Cuevas de Santo Tomás – w przeciwieństwie do La Cueva del Indio – pozostawiono w nienaruszonym stanie, co oznacz, że aby się poruszać po jaskini, należy zaopatrzyć się w latarki podręczne. Na razie jaskinię zwiedza się z przewodnikiem na odcinku kilometra, ale trwają prace mające udostępnić turystom większą część obiektu. Zwiedzanie kosztuje około 15 CUC$, w cenie usługa przewodnika oraz wypożyczenie sprzętu.

Poza chodzeniem po jaskiniach można tu także uprawiać wspinaczkę na wapiennych skałach krasowych. Chociaż sport ten dopiero zdobywa popularność na Kubie, dolina Vinales szybko staje się głównym ośrodkiem. Wytyczono tu 140 tras. Więcej informacji na www.cubaclimbing.com.

W czasie wypadów do pobliskich lasów i na pobliskie wzniesienia – co wymaga większej sprawności fizycznej – warto odwiedzić położone na uboczu niewielkie osady Los Acuáticos i Ancón.

Szlaków z prawdziwego zdarzenia dla rowerzystów górskich urządzono bardzo niewiele. Można jednak zwiedzać okolicę, jeżdżąc polnymi drogami, których tu nie brakuje. W wypożyczeniem najnowszych modeli rowerów górskich nie ma problemu.

Do najciekawszych atrakcji Vinales należy niewielki ogród botaniczny Casa de Caridad, na południowo-wschodnim krańcu miasta. Wśród bujnej roślinności odnaleźć można skupisko ozdobnych oraz leczniczych roślin i kwiatów, jak również orchidee, rośliny bromeliowate, palmy i drzewa owocowe. Przy odrobinie szczęścia uda się schrupać dopiero co zebrane owoce. Wstęp bezpłatny, ale mile widziane wolne datki.

Noclegi

La Ermita (Carretera de la Ermita; tel. 8/796071, fax 8/796069, www.hotelescubanacan.com; dwójka 72 CUC$). W cenie śniadanie (bufet). Na wzgórzu, z tarasu wspaniałe krajobrazy.

Los Jazmines (Carretera de Vinales; tel. 8/796205, fax 08/796215, www.hotelescubanacan.com; dwójka 72 CUC$). W cenie śniadanie (bufet). Większość pokoi w dwóch trzypiętrowych budynkach na wzgórzu nad doliną.

Rancho San Vicente (Carretera de Puerto Esperanza na 33 km.; tel. 8/796201, fax 8/796265, www.hotelescubanacan.com; dwójka 58 CUC$). W cenie śniadanie (bufet). Cichy, na łonie natury.

Restauracje

Casa de Don Tomás (Calle Salvador Cisnero 140; tel. 8/793114; codz. 10:00-22:00). Jedna z najpopularniejszych w mieście w odnowionej kolonialnej rezydencji z 1789 roku.

El Palenque de los Caimarrones (36. km przy drodze do Puerto Esperanza, na pólnoc od Vinales; tel. 8/796290; codz. 11:00-16:00). Jedzenie nadspodziewanie dobre, a widoki i lokalizacja bardzo interesujące.

Las Terrazas (przy hotelu La Ermita, Carretera de la Ermita, ok. 1,5 km; tel. 8/796071; codz. 7:00-22:00). Wskazana rezerwacja.