Cardenas

Samochodem wynajętym w Varadero warto pojechać do północnej części prowincji Matanzas. I choć odległość do pokonania jest niewielka, różnica w stylu życia mieszkańców jest naprawdę ogromna. Piętnaście kilometrów na południe od kurortu, po drugiej stronie zatoki Cárdenas leży miasto Cárdenas, założone w 1828 roku. W 1850 roku wciągnięto tu po raz pierwszy na maszt kubańską flagę – wydarzenie to upamiętniono na ścianie hotelu Domenica przy Avenida Céspedes. 11 maja 1898 roku, po pokonaniu Hiszpanów w wojnie hiszpańsko-amerykańskiej, Cárdenas zostało zbombardowane przez amerykańską marynarkę wojenną. O mieście stało się głośno w 2000 roku, gdyż to właśnie stąd pochodził mały uciekinier z Kuby, o którego powrót walczył z amerykańskimi krewnymi ojciec. Kiedyś uliczki były pełne wizerunków Eliána Gonzáleza; teraz jego życie (przy ojcu) wróciło do normy i wydaje się, jak gdyby medialny szum nigdy nie miał miejsca.

Cárdenas to zubożałe, senne miasteczko, pozbawione blasku Varadero. Podobnie jak w innych prowincjonalnych kubańskich ośrodkach na ulicach zamiast samochodów częściej widać wozy, które z powodu wysokich cen benzyny parkują na podwórkach i podjazdach.

Warto zajrzeć na Calzada de Vives, do Museo de Oscar María de Rojas (wt.-sb. 13:00-18:00 i Nd. 9:00-13:00; wstęp płatny), nazwanego imieniem miejscowego bohatera rewolucji. W kilku salach wystawiono kubańskie monety, broń, minerały, przedmioty z czasów prekolumbijskich i wiele interesujących dokumentów pochodzących z różnych wojen i rewolucji.

Na końcu Calle Céspedes stoi mała forteca (również nosząca imię Maríi de Rojasa), dziś kawiarnia i popularne miejsce spotkań mieszkańców. Przy Calle Genes 240 wyrasta Casa Natal de José Antonio Echevarría, gdzie urodził się kolejny kubański bohater – student, który zginął w 1957 roku, dowodząc atakiem na pałac prezydencki Batisty.

Ładna katedra na Parque Colon, z figurą Kolumba z 1858 roku, jest uważana za pierwszą zbudowaną w Ameryce Łacińskiej. Na Plaza de la Indepdencia znajduje się mauzoleum z ciałami 238 patriotów, którzy zginęli w walce z Hiszpanami pod koniec XIX wieku.