Cygara Kubańskie

Każdy wielbiciel cygar wie, gdzie produkuje się najlepsze na świecie cygara – oczywiście na Kubie. Z kilku powodów: po pierwsze Kuba posiada optymalne naturalne warunki dla uprawy luksusowych rodzajów tytoniu. Po drugie wszystkie kubańskie cygara są robione ręcznie i nie zawierają żadnych chemicznych dodatków – jest to wyłącznie zwinięty liść tytoniu. I wreszcie produkcji cygar na Kubie ma bardzo starą tradycję. Poprzez wieki wytworzyła się tutaj specjalna kultura produkcji – wiedza i sztuka są przekazywane z pokolenia na pokolenie, są stale pogłębiane i doskonalone. Dzięki swojej najwyższej jakości cygara stały się narodową dumą Kuby i Kubańczyków. Dokonamy przeglądu najsłynniejszych marek kubańskich cygar.

Cohiba

Marka ta pojawiła się na świecie stosunkowo niedawno – w 1968 roku – jednak mimo swojej nie najdłuższej historii zyskała sobie niepodważalną pozycję okrętu flagowego kubańskiego przemysłu tytoniowego. Z początku Cohiba była przeznaczona dla możnych tego świata – dyplomatów, działaczy państwowych i innych wysoko postawionych osób. Aż do 1982 roku cygara Cohiba nie były dostępne w wolnej sprzedaży. Z początku lwia część wszystkich produkowanych cygar Cohiba była wykorzystywana osobiście przez Fidela Castro. Wedle licznych ekspertów Cohiba to cygara wyjątkowe, zdecydowanie wyróżniające się swoim specyficznym aromatem.

Cohiba są przygotowywane według specjalnie opracowanej procedury. Zebrane liście tytoniu są trzy lata przechowywane w dębowych beczkach, co nadaje im dodatkową miękkość i szczególny z niczym nieporównywalny zapach. Liczba produkowanych cygar Cohiba, jak na kubańskie miary, jest naprawdę niewielka – około dwa miliony sztuk rocznie. Wszystko to z konieczności odbija się na ich cenie. Cygara Cohiba są produkowane przez fabryki El Laguito i Fernando Perez German. Podstawowe rozmiary: Lancero, Corona Especiale i Panetela. Istnieją także rozmiary: Esplendido, Robusto i Exquisito, powstałe w 1989 roku. W 1992 na cześć pięćsetlecia odkrycia Kuby przez Krzysztofa Kolumba wypuszczono na rynek specjalną jubileuszową serię cygar Siglo.

Cuaba

Słowem Cuaba rdzenni mieszkańcy Kuby posługiwali się dla oznaczenia rośliny wykorzystywanej dla rozpalania ogniska. Liście tej krzaczastej rośliny wybuchają jasnym płomieniem przy zetknięciu z ogniem. Jego gałęzie służyły często do rozpalania cygar.

Cygara Cauba zostały po raz pierwszy zaprezentowane przez korporację Habanos S. A. w 1996 roku na wystawie w Londynie. Cygara tej marki zostały pomyślane jako swego rodzaju powrót do tradycji starej Kuby. Wykonywane są w sposób charakterystyczny dla XIX wieku – w obiegu były wówczas niewielkie cygara przypominające kształtem torpedę. Cygara proste, tak dzisiaj popularne, stały się modne dopiero na początku XX wieku. Cygara Cuaba są produkowane w pudełkach po 25 sztuk, mają przyjemny jasnobrązowy kolor i wyróżniają się łagodnym, ale jednocześnie bogatym aromatem. Cieszą się one szczególną popularnością w Wielkiej Brytanii, w której przywiązanie do tradycji sprzyjało zainteresowaniu cygarami przypominającym kształtem torpedę. Rozmiary: Divines, Exdwivos, Generosos, Tradicionales.

Bolivar

Cygara nazwane tak na cześć Simona Bolivara – słynnego bojownika o niezawisłość hiszpańskich kolonii w Ameryce Południowej. Produkowane są od 1927 roku przez fabrykę Pertagas w Hawanie. Pomysłodawcą marki jest hiszpański biznesman José F. Rocha. Motywy wyboru tak dźwięcznej i patetycznej nazwy nie są znane. Możliwe, że chodziło o wyraz szacunku dla osoby Wyzwoliciela, możliwe jednak, że zadecydował tutaj czynnik czysto marketingowy. Jakkolwiek by było, cygara szybko zyskały licznych zwolenników. Szczególną popularność zyskały sobie na terytorium Anglii. Cygara Bolivar wyróżniają się silnym, bogatym aromatem, średnią mocą i szerokim wachlarzem rozmiarów. Szczególną chlubą marki są wysokiej jakości opakowania utrzymane w ciemnych tonacjach. Istniejące rozmiary: Belicosos Finos, Bonitos, Coronas, Coronas Grande, Coronas Gigontes, Coronas Junior, Demi Tasse, Inmensas, Petit Coronas, Royal Coronas.

El Rey del Mundo

Jedna z najstarszych kubańskich marek zarejestrowana oficjalnie w 1882 roku. Cygara o takiej nazwie zaczęto produkować już w 1848 roku w fabryce hiszpańskiego przesiedleńca Antonio Allonesa. Pretensjonalna nazwa marki (w dosłownym przekładzie „król świata”) w pełni odpowiada jej jakości. Od pierwszych lat swojego istnienia cygara El Rey del Mundo cieszyły się szczególną popularnością w arystokratycznych kręgach Ameryki Łacińskiej i Europy.

Marka charakteryzuje się umiarkowaną mocą, pięknie zbalansowanym smakiem i szerokim wachlarzem rozmiarów. W chwili obecnej podstawowymi rynkami zbytu marki są kraje basenu Morza Karaibskiego, a także Hiszpania, Meksyk, Argentyna i Brazylia. Rozmiary: Corona de Luxe, Choix Supreme, Supreme, Demi Tasse, Elegantes, Gran Coronas, Grandes de Espana, Lonsdales, Lunch Club, Panatelas Largas, Petit Coronas.

Fonseca

Marka została zarejestrowana w 1907 roku przez kubańskiego handlowca o nazwisku Francisco Fonseca, który zbudował niewielką fabrykę na jednym z przedmieść Hawany. Po śmierci przedsiębiorcy w 1930 roku przedsiębiorstwo zostało sprzedane Hawańskiej Kompanii Tytoniowej. Fonseca zawsze cieszyły się popularnością jako produkt wysokiej jakości sprzedawany po całkiem dostępnych cenach. Obecnie cygara te są z powodzeniem eksportowane do Hiszpanii, Kanady, a także do szeregu innych krajów. Rozmiary: Casacos, Delicias, Fonseca No1, Invictos, KDT Cadetes.

Trinidad

Wypuszczone na rynek w 1969 roku przez fabrykę El Laguito. Podobnie jak w przypadku Cohibo pełniły na początku funkcję podarków rządu socjalistycznej Kuby dla dyplomatów zaprzyjaźnionych państw. W wolnej sprzedaży pojawiły się w 1988 roku. Marka Trinidad ma tylko jeden rozmiar, nietypowy dla cygar – Laguito Especiales. Trinidad to bardzo cienkie i długie cygaro; ich produkcja jest niezwykle skomplikowana.

Do produkcji cygar Trinidad wykorzystuje się specjalny tytoń rosnący na najlepszych plantacjach tytoniowych Kuby i poddawany specjalnej obróbce. Cygara odznaczają się mocnym smakiem, mają ciemnobrązowy połyskliwy kolor i posiadają wyrazistą indywidualność. Główne rynki zbytu to Kuba, Meksyk i Kanada.

Romeo y Julieta

Markę tę stworzył Don Inocencio Alvarez w 1875 roku. Obecnie jest ona jedną z najbardziej znanych kubańskich marek cygar. W 1903 roku powstała kompania pod nazwą „Romeo i Julieta” skupiona wyłącznie na produkcji i popularyzacji owych cygar. Na początku znaczna część produkcji trafiała do Hiszpanii, jednak dość szybko marka zdobyła popularność w Anglii i Stanach Zjednoczonych.

Cygara produkowane są z najlepszej jakości tytoniu i charakteryzują się szerokim wachlarzem rozmiarów. Cygara Romeo i Julieta dobrze się palą, mają srebrzysty popiół, z łatwością przepuszczają dym i mają przyjemny zbalansowany smak. Należy wyróżnić zwłaszcza rozmiar Cherchills zrobiony specjalnie na zamówienie angielskiego premiera Winstona Churchilla.

Montecristo

Wyprodukowała je w 1935 roku fabryka H. Upmann. Nazwa marki nie jest przypadkowa – powieść Aleksandra Dumasa Hrabia Monte Christo cieszyła się na Kubie wyjątkową popularnością i była częstą lekturą wśród rzemieślników pracujących przy produkcji cygar. Cygara Montecristo szybko zyskały sobie rzeszę wiernych zwolenników, mimo wyjątkowo burzliwej historii marki, często zmieniającej właścicieli i fabryki.

Montecristo to wysokogatunkowe cygara nawiązujące do najlepszych tradycji kubańskiego przemysłu tytoniowego. Dodatkowym atutem jest ogromna liczba rozmiarów obliczona na każdy nieomal smak.

La Gloria Cubana

Cygara La Gloria Cubana („kubańskie zwycięstwo”) ukazały się na rynku w 1885 roku. Marka wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk i zmieniała miejsca produkcji, jednak niezależnie od wszystkich perypetii cieszyła się niezmienną popularnością zarówno na Kubie, jak i poza jej granicami. Cygara La Gloria Cubana charakteryzują się najwyższą jakością przy nadzwyczaj umiarkowanych cenach. Mają moc od umiarkowanej do wysokiej. Głównymi rynkami zbytu są Meksyk, Kanada, Francja, Szwajcaria, Afryka i Bliski Wschód. Rozmiary: Medaille d’Or No1, Medaille d’Or No 2, Medaille d’Or No 3, Medaille d’Or No 4.

Los Statos

Jest to dość tajemnicza marka – nikt tak naprawdę nie wie, kiedy i w jakich okolicznościach pojawiła się na świecie. W tej kwestii istnieje kilka różnych hipotez. Wedle jednej z nich markę stworzył wychodźca z Hiszpanii, wedle innej – węgierski biznesman. Wszystko wskazuje na to, że miało to miejsce na samym początku XX wieku.

Wyróżniającą cechą cygar Los Statos jest ich wspaniała oprawa, w stylu imperialnym. Podobna stylistyka jest naprawdę rzadkością na socjalistycznej Kubie. Cygara charakteryzują się średnią mocą, przyjemnym aromatem i słodkawym posmakiem. Eksportowane są do Hiszpanii, a także do krajów Afryki i basenu Morza Karaibskiego.