Isla de La Juventud

O największej i najbardziej wysuniętej na zachód wyspie Archipiélago de los Canarreos Isla de la Juventud, 162 km na południe od Hawany, czasami mówi się Wyspa Tysiąca Imion ze względu na wielość nazw (Siguanea, Guanaja i Camarco), które nadawały jej tubylcze plemiona. Krzysztof Kolumb nazwał ją później El Evangelista, piraci – Wyspa Papuzia, a przez prawie cały XIX i XX wiek była to Isla de Pinos (Wyspa Sosen). Niektórzy nazywają ją nawet Wyspą Skarbów, bo wierzą, że to ona zainspirowała Roberta Louisa Stevensona do napisania książki pod tym tytułem. Po rewolucji kubańskiej, kiedy powstało tu mnóstwo szkół średnich i wyższych, aby kształcić kubańską i zagraniczną młodzież, wyspę przemianowano na Isla de la Juvetud (Wyspa Młodych).

Najbardziej rozreklamowaną atrakcją jest Presidio Modelo (Wzorowe Więzienie, około 5 km na wschód od Nueva Gerona; tel. 46/325112; pn.-sb. 8:00-16:00, Nd. 8:00-12:00). Masywne, pięciopiętrowe okrągłe bloki więzienne są zarazem okropne i imponujące. Nawet krótka wizyta wystarczy, aby zdać sobie sprawę z tego, jak były niewygodne. Tutaj zamknięto Fidela Castro i innych spiskowców, którzy przeżyli nieudany atak na koszary Moncada. W bloku, w którym Fidel i jego towarzysze odsiadywali wyroki, powstało niewielkie muzeum.

Kto planuje spędzić więcej czasu w centrum miasta, może wstąpić do Museo Provisional (tel. 46/323791; 1 CUC$) mieszczącego się w starym budynku z lat trzydziestych XIX wieku, gdzie urządzono ekspozycję poświęconą historii wyspy od czasów prekolumbijskich.

Park w c centrum zachęca do spacerów. W jego północnej części stoi Nuestra Senora de los Dolores, niewielki, uroczy kościółek w stylu misyjnym. W części wschodniej – bardzo efektowne Cine Caribe w stylu art déco. Dwie przecznice na wschód w kierunku miejsca, skąd odpływają promy, przy Calle 24, nad brzegiem rzeki umieszczono El Pinero, stary, ale wciąż sprawny prom, którym Fidel Castro i inni uczestnicy ataku na koszary Moncada powrócili na wolność po zwolnieniu z Presidio Modelo w 1955 roku.

Przy zachodnim końcu parku zaczyna się, zamknięta dla pojazdów i biegnąca pięć przecznic na pól coc, Calle 39, zwana również Calle José Martí. W największym skupisku sklepów, restauracji i barów koncentruje się nocne życie miasta.

Około 27 km na południe od Nueva Gerona urządzono interesujący ogród botaniczny La Jungla de Jones (tel. 46/396246; 1 CUC$). Miejsce raczej zaniedbane, ale można obejrzeć mnóstwo gatunków tropikalnej roślinności. Dalej na południe, za miastem La Fe, znajduje się Criadero de Cocodrilos, gdzie hoduje się krokodyle.

Na południowo-wschodnim wybrzeżu Isla de la Juventud, 59 km od Nueva Gerona, skrywa się Cueva de Punta del Este – niewielki kompleks jaskiń z ponad dwustoma dobrze zachowanymi pradawnymi piktogramami na ścianach, w powodu których nazwano go „Kaplicą Sykstyńską” sztuki rdzennych mieszkańców Karaibów. Za wstęp do jaskiń nie płaci się, potrzebne jest jednak specjalne pozwolenie oraz przewodnik.

Isla de Juventud stanowi jedno z głównych miejsc do nurkowania. Warunki są tu wprost wymarzone: krystalicznie czysta woda, podwodne ściany, koralowce i jaskinie, a nawet kilka wraków. Głównym organizatorem wypraw jest Centro Internacional de Buseo (tel. 46/398181), które ma siedzibę w niewielkiej przystani kilka kilometrów za hotelem El Colony. Większość grup zorganizowanych jeździ do Punta Francés, morskiego parku narodowego na południowo-zachodnim krańcu wyspy, gdzie nad spokojnym, osłoniętym morzem leży piękna plaża pokryta białym pisakiem. Łatwo stąd dotrzeć do wielu z najlepszych miejsc do nurkowania w rejonie wyspy.

Ce na za zejście pod wodę z dwiema butlami zależy od pory roku i wynosi 50-80 CUC$ wraz z wypożyczeniem sprzętu.

Nocleg

El Colony (Carretera Siguanea na 42. km, 49 kom na południowy zachód od Nueva Gerona, Isla de la Juventud; tel. 46/398282, fax 46/398420; dwójka 45-70 CUC$). W cenie śniadanie (bufet). Pokoje przestronne i nowoczesne, z dwoma pojedynczymi łóżkami, wiklinowymi meblami i niewielkim prywatnym tarasem lub balkonem.