Plaza de la Revolución

Plac ten można nazwać rządowym centrum współczesnej Hawany. Wokół króluje monumentalna architektura, a anonimowi urzędnicy wykonują swoją mrówczą pracę w betonowych blokach. Nie można jednak obarczać całą winą czasów rewolucji – wiele biurowców wzniesiono za rządów Batisty. Dyktator dał wyraz swym architektonicznym gustom, budując ogromny gmach Ministerstwa Sprawiedliwości ukończony w 1958 roku. Obecnie jest to siedziba Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Kuby i gabinetu Castro.

Plac jest miejscem politycznych wieców, a także słynnych przemówień El Comandante. To tutaj dzieci składają kwiaty w rocznicę śmierci Che Guevary. Pośrodku stoi Monumento José Martí, we wnetrzu którego mieści się Museo José Martí. Na tyłach pomnika wznosi się Palacio de la Revolución, gdzie mieszczą się najważniejsze ministerstwa.

Znajdujące się na placu Ministerio del Interior (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych) jest jednym z najczęściej fotografowanych budynków na wyspie za sprawą ogromnego wizerunku Che Guevary z czarnego metalu na fasadzie.

Museo José Martí, tel. 59-2351, pn.-sb. 9:00-16:30.