Półwysep Zapata

Niemal zupełnie niezamieszkany półwysep Zapata, 202 km na południowy wschód od Hawany, 194 km na południe od Varadero, który wyrasta z południowego wybrzeża prowincji Matanzas, objęto ochroną jako Parque Nacional Ciénaga de Zapata (Park Narodowy Bagien Zapata). Miejsce jest rajem dla obserwatorów ptactwa i miłośników przyrody.

Wschodni kraniec półwyspu oblewają wody Bahía de Cochinos (Zatoki Świń), gdzie w 1961 roku doszło do inspirowanej przez USA nieudanej inwazji na Kubę. Zatoka Świń, a zwłaszcza Playa Girón jest dla Kubańczyków czymś w rodzaju miejsca kultu upamiętniającego zwycięstwo. Nieopodal brzegu, wzdłuż całej zatoki i dalej na wschód dno morskie gwałtownie opada do około 300 m, co czyni ten rejon szczególnie interesującym dla nurków.

Podczas pobytu na Playa Girón warto zajrzeć do Museo Playa Girón (codz. 8:00-17:00). W prostym budynku są dwa pokoje, w których prezentuje się zdjęcia, pamiątki i zapiski dotyczące bitwy w Zatoce Świń i historii regionu, a także piętnastominutowy film, dokumentalny (w języku hiszpańskim).

Noclegi

Hotel Playa Girón (Playa Girón, Montemar Natural Park; tel. 45/984110, fax 45/984117, www.hotelescubanacan.com; dwójka 45-70 CUC$, w cenie śniadanie w formie szwedzkiego stołu). Największą atrakcją jest Caleta Buena, wyspa około 8 km od hotelu. Wśród kilku naturalnych zatoczek wyżłobionych w skałach i w rafie koralowej jest restauracja, wypożyczalnia łódek, desek windsurfingowych i rowerów wodnych, a także hamaki i parasole trzcinowe. Korzystanie z tych atrakcji wliczono w cenę.

Hotel Playa Larga (Playa Larga, Park Przyrody Montemar; tel./fax 45/987294, www.hotelescubanacan.com; dwójka 45-60 CUC$, w cenie śniadanie). Kompleks sprawia przygnębiające wrażenie, niektóre pokoje ciasne, z wysłużonymi łóżkami i głośno pracującą klimatyzacją. Miejsce dla zdeterminowanych przyrodników i nurków.