Parque Central

Oddziela La Habana Vieja od Centro. Pośród majestatycznych królewskich palm od rana do nocy spaceruje tu hałaśliwy tłum. Pośrodku parku stoi wykonany z białego marmuru pomnik José Martíego. W rogu zwanym Esquina Caliente, w pobliżu Capitolio, często gromadzą się habaneros, by toczyć długie dysputy o baseballu.

Pośród wspaniałych architektonicznych perełek wyróżnia się zwłaszcza neobarokowa fasada hotelu Inglaterra (hotelu Anglia), który zawdzięcza nazwę popularności wśród angielskich turystów. Chodnik przed wejściem był przez wiele lat jednym z najgwarniejszych miejsc stolicy – to właśnie tutaj członkowie niepodległościowych organizacji konspiracyjnych zwykli przemawiać do tłumów. Przy jednej z takich okazji, w 1871 roku, hiszpańscy żołnierze zaczęli strzelać do zgromadzonych.

Na ścianie budowli umieszczono tablice upamiętniającą odważny gest hiszpańskiego oficera, który w proteście przeciw egzekucji ośmiu kubańskich studentów w 1871 roku przełamał szpadę. Inglaterra to dziś jeden z najbogatszych hoteli w Hawanie. Duże wrażenie robi zwłaszcza inspirowana stylem arabskim jadalnia w westybulu. W barze na dachu swe umiejętności taneczne prezentuje zespół salsy.

Oddalony nieco na południe od hotelu wznosi się gmach Gran Teatro z 1937 roku. Znajduje się w nim kilka sal, w których występują między innymi Balet Narodowy i Opera Państwowa. Teatr jest siedzibą różnych instytucji kulturalnych, jak np. Centro Gallego, jednego z kilku hiszpańskich stowarzyszeń społecznych w mieście, zrzeszającego potomków imigrantów z Galisji. Zwiedzanie licznych pomieszczeń odbywa się podczas prób baletu i przygotowań do inscenizacji. Bilety na spektakle, regularnie przygotowywane przez zespół narodowej opery i baletu, kosztują od 10 do 30 CUC dla obcokrajowców.

Arte Universal, oddział Museo Nacional de Bellas Artes (wt.-sb. 10:00-18:00, nd. 10:00-14:00; wstęp bezpł.) mieści sie w budynku dawnego centrum kultury asturyjskiej przy Calle San Rafael. Gromadzi ono największą w Ameryce Łacińskiej kolekcję prac takich mistrzów, jak: Goya, Rubens, Velázquez, Turner, Gainsborough i Canaletto.

Po wschodniej stronie parku stoi gmach Sądy Najwyższego; nieco dalej znajduje się trochę zaniedbane centrum handlowe. W północnym rogu placu wznosi się hotel Plaza znany z kolumnowego westybulu oraz kawiarni pełnej kwiatów i papug, ozdobionej witrażowym świetlikiem, popularnego miejsca spotkań zagranicznych biznesmenów. Za hotelem warto się przyjrzeć osobliwej, utrzymanej w stylu art déco Edificio Bacardí zwieńczonej statuą wielkiego nietoperza. Gmach był główną siedzibą Bacardí Rum Company, dopóki rodzina właścicieli nie uciekła z Kuby w 1960 roku. Ukończony w 1929 roku, jest ekstrawagancką konstrukcją ze szwedzkiego granitu, kubańskiego wapienia, glazury i terakoty, robiącą wrażenie trójwymiarowej mozaiki.

Od południa Parque Central zamyka okazały majestatyczny Capitolio, dawna siedziba Kongresu, wzniesiona w latach dwudziestych XX wieku na wzór Kapitolu w Waszyngtonie. Z przewodnikiem można zwiedzić wnętrza budynku, m.in. dawne pomieszczenia zajmowane przez pracowników administracji. W południowym skrzydle mieści się galeria sklepów z wyrobami rzemieślniczymi; znajdują się tutaj również stoiska z pamiątkami dla turystów i kawiarenka internetowa.

Tuż za nią (nieco na zachód) znajduje się ciekawa Fábrica de Tabacos Partagás, słynna fabryka cygar, którą można zwiedzić pod opieką przewodnika.

Capitolio, tel. (7) 861 5519, codz. 9:00-19:00.

Fábrica de Tabacos Partagás, Calle Industria 520, pn.-sb. 9:00-17:00.