El Malecon

Nadmorski deptak rozciąga się od Castillo de San Salvador de la Punta w La Habana Vieja aż do rzeki Almendares, która oddziela Vedado od Miramar.

To całodobowe centrum życia towarzyskiego w Hawanie, które polega na spacerowaniu, przesiadywaniu na murze, łowieniu ryb, pływaniu, plotkowaniu i zalotach.

Obecny kształt El Malecón zawdzięcza amerykańskiej administracji wojskowej, która obwarowała nabrzeże w 1901 roku.

Ze wschodniego krańca roztacza się wspaniały widok na El Morro, potężną twierdzę stojącą na straży hawańskiego portu. W najbardziej malowniczej części od strony Centro Habana, neoklasycystyczne i neomauretańskie wyblakłe budynki z rozpadającymi się fasadami wypełniają bulwar oddzielający El Malecón od miasta.

W zimie arteria jest często nieprzejezdna, a zdarza się, że woda przedziera się przez falochron i zalewa centrum.

Przy Malecón działa jedyny w Centro Habana hotel dla turystów – Deauville.

Można tu również podziwiać ogromny konny pomnik z brązu Antonia Macea, dziewiętnastowiecznego rewolucjonisty.

W ciemiu charakterystycznego gmachu hotelu Nacional kryje się Monumento al Maine, upamiętniający ofiary tajemniczej eksplozji na amerykańskim okręcie wojennym „Maine” w 1898 roku, która stała się zarzewiem wojny pomiędzy Hiszpanią i Stanami Zjednoczonymi. Na marmurowej tablicy widnieje napis: Ofiarom z okrętu Maine poświęconym przez zachłanny imperializm w jego niepohamowanym dążeniu do przejęcia Kuby.