Aktywny wypoczynek

Aktywne spędzanie wolnego czasu to na Kubie względna nowość. Jednak wszyscy turyści, którzy lubią mocne wrażenia, na pewno nie będą się tu nudzić.

Baseball

Po salsie i seksie największą namiętnością (a także sportem narodowym) Kubańczyków jest baseball. Kubańscy amatorzy należą do światowej czołówki, a o zawodowców starają się najlepsze kluby świata. Sezon trwa od listopada do marca, a finały rozgrywek ligowych odbywają się w maju. Prawie każda duża miejscowość ma własną drużynę. Do najlepszych zespołów należą Pinar del Río, Sancti Spíritus, Santiago de Cuba, Santa Clara i hawański Industriales. Z kupieniem biletów w kasie przed meczem zazwyczaj nie ma problemów (poniżej 5 pesos), można też o nie pytać w recepcjach hoteli.

Dokładniejsze informacje dla wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił w tym sporcie, zamieszczono na stronie Baseball Adventures (tel. 707/9374478, www.baseballadventures.com).

Rower

Ponieważ drogi są stosunkowo dobrze utrzymane i jeździ nimi niewiele samochodów, rower jest bardzo popularnym środkiem transportu. Na wyspie działa jednak niewiele dobrych wypożyczalni. Do najlepszych należy Wow Cuba (tel. 808/9692822 lub 902/3682453, www.wowcuba.com), oferująca porządne rowery i organizująca wycieczki.

Obserwowanie ptaków

Na wyspie żyje ponad 350 gatunków ptaków osiadłych i wędrownych, w tym 24 gatunki endemiczne. Na Kubie nie ma wielu dobrych, doświadczonych przewodników i mało kto organizuje wycieczki połączone z obserwowaniem ptaków. Do najlepszych regionów pod względem bogactwa i różnorodności ptasiej fauny należą: Park Narodowy La Güira, półwysep Zapata, Cayo Coco i Cayo Guillermo, górski region Sierra Maestra oraz Baracoa.

Wędkarstwo

Wody wokół Kuby obfitują w duże ryby, takie jak: marliny, żaglice, tuńczyki i dorady. W okolicy półwyspu Zapata i Cayo Largo del Sur występują ryby z rodziny albulowatych (to chyba najlepsze i najrzadziej odwiedzane na całej półkuli miejsce, gdzie można je łowić). Wędkarze najczęściej przyjeżdżają do kurortu Hanabanilla z górskim jeziorem, w którym pływa mnóstwo gatunków ryb okoniowatych. Półdniowa wyprawa (w zależności od wielkości łodzi i liczby uczestników) kosztuje 150-400 CUC$, a całodniowa 300-1400 CUC$ (wraz ze sprzętem i lunchem). Na Kubie działam mnóstwo państwowych przystani – najwięcej prowadzą Cubanacán (tel. 7/2086044, www.cubanacan.cu) oraz Gaviota (tel. 7/669668, www.gaviota-grupo.com). Praktycznie w każdej można wynająć wyposażoną łódź rybacką.

Golf

Jedyne w kraju 18-dołkowe pole golfowe posiada Varadero Golf Club (tel. 45/668482, www.varaderogolfclub.com). Roztaczają się z niego fantastyczne widoki. Teren jest stosunkowo płaski, z duża ilością wody i piasku. Za każdą rundę trzeba zapłacić 77 CUC$ (plus 33 CUC$ za wózek). Wypożyczenie kijów kosztuje 15 CUC$. Miłośnicy golfa chętnie się zatrzymują w przyległym Meliá Las Américas (tel. 45/667600, www.solmeliacuba.com) – w okolicy nie brakuje innych równie dobrych hoteli.

W Hawanie działa Club de Golf Habana (Carretera Vento km 8., Capdevila, Rancho Boyeros, tel. 7/558746 lub 7/6498820), do którego należy przyzwoite 9-dołkowe pole.

Wspinaczka górska i skałkowa

Chociaż te sporty pojawiły się na Kubie stosunkowo niedawno, to nie brakuje miejsc, w których można je uprawiać (zwłaszcza w rejonie Vinales). Bliższych informacji o najciekawszych trasach, skałach itp. udziela Cuba Climbing (www.cubaclimbing.com).

Żeglarstwo

W czasie pobytu na wyspie można wypożyczyć żaglówkę (na tydzień albo dłużej) i dokładnie poznać całe wybrzeże. Firmy wynajmujące łódki działają we wszystkich państwowych przystaniach w Varadero, Jardines del Rey, Camagüey, Santiago, Cienfuegos i Cayo Largo del Sur.

Nurkowanie

Rafy koralowe, oceaniczne ściany i zabytkowe wraki w morzu wokół Kuby sprawiają, że w okoliczne wody przyciągają miłośników nurkowania zarówno z fajką, jak i z akwalungiem. Najlepsze rewiry nurkowe to rejon María la Gorda, Isla de la Juventud, Playa Larga, Playa Girón i Los Jardines de la Reina. Warto pamiętać, że wszędzie obiekty noclegowe są dość skromne i najczęściej nastawione jedynie na obsługę entuzjastów podwodnych sportów – i nikogo więcej.

Świetne miejsca do nurkowania można także znaleźć w Varadero, Cayo Coco, Cayo Guillermo, Guardalavace i Cayo Largo del Sur, gdzie działają bardziej komfortowe hotele.

Surfing

Jeśli chodzi o dogodne miejsca do surfowania, to wyspa nie należy do światowej czołówki. Niewielu pasjonatów uprawia tutaj ten sport, co można uznać za zaletę i mimo wszystko spróbować, zwłaszcza że gdzieniegdzie zdarzają się spore fale, m.in. na wysokości Malecón w Hawanie. Bliższe informacje: www.havanasurf-cuba.com. Deskę trzeba przywieźć własną, bo na Kubie nie ma żadnej wypożyczalni.

Tenis

W wielu dużych nadmorskich ośrodkach urządzono korty tenisowe – w większości pod gołym niebem i bez sztucznego oświetlenia. O szczegóły najlepiej zapytać przy rezerwacji. W Hawanie w tenisa można pograć w kilku hotelach dysponujących własnymi kortami. Dobre obiekty to Occidental Miramar (Avenida 5, między Calles 78 a 80, Miramar, Playa, tel. 7/2043584) z sześcioma kortami, Club Habana (Avenida 5, między Calles 188 a 192, Reparto Flores, Playa, tel. 7/2045700) i Club de Golf Habana (Carretera Vento km 8. Capdevila, Rancho Boyeros, tel. 7/558746) – w dwóch ostatnich miejscach jest kilka ogólnodostępnych kortów. Wszędzie za godzinę płaci się ok. 10 CUC$.